Rospuda

Rospuda kilometraż szlaku

0.0 Spływ możemy rozpocząć w północnej części jeziora Czarnego lub tak jak ja – przy moście na trasie Czarne – Supienie nad jeziorem Rospuda unikając w ten sposób przenoski. Po prawej stronie znajduje się przyjemne miejsce na biwak. Przed nami prawie 6 kilometrowy odcinek jeziora Rospuda.
5.8 Mostek drogowy na drodze lokalnej do Wólki. Przepływ pod mostkiem w zależności od poziomu wody, może być utrudniony, dlatego też wcześniej trzeba sprawdzić jak wygląda sytuacja. Wpływamy na kolejne jezioro o nazwie Kamienne. W południowo-zachodniej części jeziora możemy się zatrzymać na zorganizowanej w sezonie plaży i kąpielisku na krótki posiłek lub ew. nocleg.
8.6 Mostek na drodze lokalnej do Filipowa. Do następnego mostu należy uważać na kamieniste dno. Nurt jest w miarę szybki.
9.1 Most drogowy na na trasie Suwałki – Kowale Oleckie z kamienistym bystrzem. Poniżej (ok. 500 m) na końcu Filipowa kolejny mostek. Dalej koryto staje się bardzo kręte, miejscami wąskie i płytkie z kamienistymi mieliznami i powalonymi drzewami. Konieczne jest miejscami wysiadanie z kajaka i przeciąganie go lub ew. przenoszenie.
11.5 Po męczącym odcinku dopływamy do jeziora Długiego o wysokich nie porośniętych drzewami brzegach. Na końcu jeziora odnajdujemy zarośnięty wypływ rzeki.
12.8 Most drogi lokalnej w miejscowości Szafranki. Pod mostem bystrze z wystającymi przy niskim stanie wody głazami. Na wysokości Szafranek pole biwakowe. Dalej rzeka płynie wśród bagnistych brzegów z częściowo zarośniętym nurtem. Po 2 kilometrach zaczyna się ładny odcinek rzeki aż do samego jeziora Garbaś.
16.1 Most drogowy na trasie Filipów – Bakłarzewo. Pod mostem należy płynąć ostrożnie lub ew. wyjść z kajaka i przeprowadzić go. 300 metrów za mostem znajduje się ujście rzeki do jeziora Garbaś. Nad brzegami jeziora Garbaś kilka ciekawych i spokojnych pól biwakowych, na których możemy zatrzymać się na nocleg.
17.7 Wypływ Rospudy z jeziora Garbaś odnajdujemy z łatwością w południowej części. Przed nami mostek, a pod nim kamienne bystrze. Dalej rozpoczyna się bardzo malowniczy, aczkolwiek trudny odcinek. Nurt jest dosyć szybki, a dno kamieniste. Po 600 metrach wpływamy na jezioro Głębokie.
18.9 Wypływ z jeziora Długiego. Początkowo wolny nurt nabiera szybkości, płynie się bardzo dobrze. Należy jednak uważać na występujące mielizny i zakola, powalone w wodzie drzewa, niskie kładki oraz małe bystrza. Do Bakałarzewa towarzyszą nam na przemian wysokie brzegi oraz las. Osoby mniej doświadczone powinny dobrze zabezpieczyć bagaże. W przewodnikach odcinek ten opisywany jest jako pierwsza część przełomu Rospudy.
22.0 Dopływamy do młyna w Bakałarzewie – w miejscowości znajdują się sklepy i bank. Przed nami przenoska, kajaki przenosimy lewym brzegiem i wodujemy je tuż za drogą w okolicy mostu. Most drogowy na trasie Suwałki – Olecko, pod mostem bystrze, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
22.4 Wpływamy na jezioro Sumowo o długości blisko prawie 3,5 km. Nad brzegami jeziora liczne pola biwakowe.
25.8 Wypływ Rospudy znajdujemy z lewej strony w południowej części jeziora.
26.9 Most drogowy na trasie Bakałarzewo – Karasiewo. Pod mostem należy uważać na kamienie i płyty betonowe. Dalej przez pierwsze 300 – 400 metrów rzeka dość płytka z kamienistym dnem, później spokojna o licznych zakolach i starorzeczach.
29.2 Ujście Rospudy do jeziora Okrągłego. Po prawej stronie prywatna łąka, na której przy odrobinie szczęścia (wymagana jest zgoda właściciela) można zanocować. Trzymając się prawego brzegu – 250 metrów dalej wpływamy na rzekę. Otoczenie rzeki bardzo malownicze z zalesionymi brzegami, woda czysta z urozmaiconą roślinnością.
30.8 Wpływamy na jezioro Bolesta, które ciągnie się przez prawie 6 kilometrów. Jezioro miejscami ma wysokie, bardzo malownicze brzegi, a miejscami porośnięte jest lasem. W wielu miejscach można znaleźć ładnie urządzone pola biwakowe.
36.2 Wpływamy na leniwie płynącą rzekę. Po ok. 1 kilometrze docieramy do mostu w Raczkach Małych
37.4 Elektrownia wodna w Raczkach Małych, dopływamy do lewego brzegu na którym znajduje się bardzo ładnie zagospodarowane pole biwakowe z możliwością wynajmu domków. Przenosimy lewą stroną ok. 50 metrów kajak i płyniemy dalej.
40.3 Most kolejowy na trasie Suwałki – Olecko. Za mostem po prawej stronie bardzo przyjemne miejsce na biwak lub rozprostowanie kości.
41.0 Most drogowy w Raczkach na trasie Suwałki Olecko. Przy niskim stanie wody należy uważać na wystające pod mostem pale i kamienie. W Raczkach można uzupełnić zaopatrzenie na dalszą trasę spływu. Za mostem ciekawe miejsce na odpoczynek. Poniżej Raczek Rospuda wpływa w tereny leśne wchodzące w skład Puszczy Augustowskiej i pozbawiona jest na swej trasie jezior. W wodzie występują mielizny i kamienie, nie są one jednak zbyt bardzo uciążliwe.
43.0 Mostek na drodze do Dowspudy. Przed nim znajduje się bardzo sympatyczne miejsce na biwak. W Dospudzie znajdują się pozostałości po wspaniałej neogotyckiej rezydencji Ludwika Paca.
46.2 Chodorki – most drogowy na trasie Raczki – Augustów.
48.6 Miejscowość Jaśki. Na prawym brzegu bardzo ładne, zagospodarowane pole biwakowe. Dalej przed nami, aż do Świętego Miejsca bardzo malowniczy przełom Rospudy.
52.1 Na lewym brzegu uroczysko Święte Miejsce, pole biwakowe i drewniany most. Na polance znajduje się ogrodzone miejsce kultu z kamiennymi i drewnianymi krzyżami oraz kapliczkami, sięgające swoimi początkami czasów pogańskich. Poniżej rzeka sataje się spokojniejsza, silnie meandrując płynie wśród trzcin i zarośli zwężając się chwilami do szerokości wioseł.
60.2 Pole biwakowe w lesie (3 km do Topilowki), miejsce na ognisko. Jest to ostatnie miejsce biwakowe przed Augustowem. Dalej rzeka wpływa na tereny moczarowate, coraz bardziej wijąc się wśród łąk trzcin i tataraku.
64.3 Z lewej strony ujście rzeki Blizny
66.2 Ujście rzeki do jeziora Rospuda. Dalej płyniemy prosto wzdłuż jeziora trzymając się bliżej prawego brzegu. Po lewej stronie mijamy znany ze zlotów i obozów młodzieżowych półwysep Goła Zośka. Jeszcze kilometr i wpływamy na jezioro Necko, tu kierujemy się na prawo w kierunku kanału, nie wpływając do niego. Kanał zostawiamy za sobą.
70.8 Spływ kończymy w Augustowie, na wprost ulicy Nadrzecznej.