Rospuda

Opis szlaku Rospudy

Szlak Rospudy jest dość popularny wśród kajakarzy. Urzeka swoją dzikością i rwącym momentami nurtem. Spływ kajakowy pozwala poznać dolinę rzeki, stanowiącą jeden z najpiękniejszych fragmentów pojezierza zachodnio-suwalskiego. Trasa przebiega przez szereg malowniczych jezior rynnowych, w otoczeniu krajobrazów śródpolnych i leśnych. Na trasie dwa dawne miasteczka – Bakałarzewo i Raczki – oraz kilka wsi o walorach letniskowych.

Całość szlaku liczy 68 km, jednak w okresie letnim, z uwagi na niski zwykle stan wody, rozpoczęcie spływu możliwe jest jedynie z jeziora Garbaś.

Etap I – jezioro Garbaś – Kotowina – ok. 14 km, czas płynięcia ok. 5 godzin

Spływ rozpoczynamy nad malowniczo położonym jeziorem Garbaś we wsi Matłak. Po pokonaniu jeziora wpływamy w pierwszy na naszym szlaku odcinek rzeki. Pojawiają się pierwsze nisko zawieszone mostki, kamieniste płycizny i powalone drzewa – stanowiące niezwykłe urozmaicenie spływu. Na trasie mijamy kolejne jezioro – Głębokie, za który rozpoczyna się następny odcinek Rospudy. Warto zrobić tu chwile przerwy, by z okolicznych wzniesień zobaczyć typowy dla tych terenów polodowcowy krajobraz. Płynąc dalej po około 30 min. dopływamy do dogodnego miejsca na chwilę przerwy od wiosłowania, którą można spożytkować na wycieczkę na wzgórze z fortyfikacjami na prawym brzegu. Bunkry można zwiedzać z przewodnikiem – roztacza się z tego miejsca piękny widok na rzekę i okolicę. Tuż przed drogowym mostem w Bakałarzewie należy przenieść kajaki około 30 m po lewej stronie. Dalej krótki i bystry odcinek do jezioro Sumowo. Za jeziorem łagodny fragment szlaku, etap kończymy na polu biwakowym w Kotowinie (prawą odnogą 50 m za mostem).

Informacje praktyczne:

Po drodze należy uzupełnić zapasy prowiantu w sklepach w Bakałarzewie. W miejscu przenoski należy przejść do ryneczku ok. 300 m – tam sklepy, poczta i ośrodek zdrowia.

Etap II – Kotowina – Małe Raczki – 12 km, czas płynięcia 5 godzin

Rzeka staje się coraz szersza, zwalnia nurt i po dwóch kilometrach wpływa w jezoro Okrągłe. Tu należy trzymać się prawego brzegu, gdzie znajduje sie wypływ rzeki do kolejnego – najdłuższego na szlaku jeziora Bolesty. Ten rynnowy akwen ma długość prawie 9 km, wysokie brzegi i piękne miejsca na odpoczynek. W połowie jeziora, na lewym brzegu jest źródełko z lodowatą i krystalicznie czystą wodą. Pod koniec etapu rzeka leniwie dopływa do wodnej elektrowni ze stanicą wodną (jedyną na szlaku) z barem i polem namiotowym.

Informacje praktyczne: 

Na trasie brak jest sklepów i barów. Jedyna gastronomia to stanica w Małych Raczkach na końcu etapu. Z tego miejsca do najbliższego sklepu w Raczka jest około 2 km.

Etap III – Małe Raczki – Jaśki – 11 km, czas płynięcia ok. 5 godzin

Od Małych Raczek aż do Augustowa nie ma już jezior, płyniemy cały czas wartkim nurtem rzeki, która na tym odcinku zwęża się i znacznie wypłyca. Należy uważać na głazy wystające z wody, oraz na te znajdujące się tuż pod powierzchnią, które mogą uszkodzić kajak. To najdzikszy fragment rzeki w całości przebiegający przez leśne odcinki. Po minięciu Raczek mijamy ogromny most obwodnicy Augustowa, a chwile później dopływamy do Dowspudy – miejscowości z ruinami pałacu Paca. Etap kończymy w agroturystycznym gospodarstwie w miejscowości Jaśki.

Informacje praktyczne:

Na tym etapie można uzupełnić zakupy w Raczkach, dogodne miejsce na odpoczynek znajduję się przed mostem po prawej stronie. Na trasie jest też bar w Chodorkach. Koniecznie należy przespacerować się do ruin pałacu Paca w Dowspudzie, aby obejrzeć pozostałości budowli i stary park.

Etap IV – Jaśki – Augustów – 21 km, czas płynięcia ok. 6 godzin

Ostatni etap spływu Rospudą. Ostatnie 5 km pięknym puszczańskim odcinkiem, dalej las oddala się od nurtu. Rzeka wije się pośród mokradeł i trzcinowisk o podmokłych i niedostępnych brzegach. Niewiele jest nawet miejsc na odpoczynek, należy więc wiosłować do samego Augustowa. Na 3 km przed ujściem rzeki do jeziora Rospuda Augustowska po lewej stronie znajduję się wypływ rzeki Blizny. Cierpliwi kajakarze mogą przedłużyć spływ wiosłując pod prąd aż do pięknego jeziora Blizno. W Augustowie należy płynąć ok. 2 km jeziorem Rospuda Augustowska, gdzie można zakończyć spływ.

Informacje praktyczne: 

Etap praktycznie bezludny, rzeka płynie głównie moczarowatą doliną. Dopiero w Augustowie znajdują się sklepy, bary i i liczne namiotowe pola z infrastrukturą turystyczną. Spływy najwygodniej jest kończyć na lewym brzegu jeziora Rospuda Augustowska na polu namiotowym Goła Zośka, ok. 2 km po wpłynięciu z rzeki na jezioro.